Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Mění se téměř vše: daně, smlouvy, ceny

FIRMY, ÚŘADY I OBČANY ČEKAJÍ NEJVĚTŠÍ NOVINKY V CIVILNÍM I OBCHODNÍM PRÁVU OD REVOLUCE

Desítky tisíc lidí budou muset letos nově podávat daňová přiznání samostatně, nikoli přes svého zaměstnavatele. Stačí, aby jim loni aspoň jednou měsíční plat překročil hranici 104 tisíc korun hrubého, která je zavazuje k placení solidárního příspěvku. Jde o jednu z mnoha změn, které začaly platit od začátku roku 2014.

Ten se dá proto nazvat rokem změn. A to nejen kvůli daňovým úpravám či novinkám ve zdravotnictví, ale hlavně kvůli novému občanskému zákoníku a novému zákonu o obchodních korporacích, které budou mít dopad jak na občany, tak na podnikatele.

Začala platit například jiná pravidla pro zakládání společností, pro uzavírání smluv, pro vlastnictví firem i nemovitostí a nakládání s nimi. „V naší společnosti probíhaly poslední týdny roku 2013 velmi intenzivní přípravy. Nový občanský zákoník přinese do našeho oboru skutečně rozsáhlé změny,“ řekl HN Hanuš Němeček, výkonný ředitel největší realitní agentury v Česku REMAX.

Spolu s občanským zákoníkem se upravuje také fungování katastrálních úřadů. A hlavně pro vlastníky většího počtu domů či pozemků to bude znamenat výdaje navíc – rozšiřuje se počet úkonů, za které se musí platit. Za tisícikorunu bude nově například dosud bezplatný výmaz zástavního práva. Podle vládních propočtů by tak do státního rozpočtu mělo ročně přitéct navíc až 300 milionů korun.

„Velké firmy by neměly mít větší problémy, protože si většinou své vzorové smlouvy a obchodní podmínky předem upravily. Menší firmy budou situaci řešit až za pochodu,“ zhodnotil dopad velkých změn v civilním a obchodním právu Martin Hrodek, partner právní kanceláře Baker & McKenzie.

Rozsáhlou, byť ne tak viditelnou proměnou od ledna 2014 prošel i daňový systém. A řada z těchto úprav je pro byznys spíše dobrou zprávou – bude možné si z daní odečíst víc peněz za spolupráci s univerzitami či vědeckými institucemi, zjednoduší se odpisy pohledávek, ztráty z prodeje pozemků se stanou uznatelnými náklady.

Firmy, které jsou plátci DPH, musí nově daňová přiznání podávat výhradně elektronicky, stejně tak živnostníci, jejichž roční obrat přesáhne šest milionů. Na plně elektronickou komunikaci s podnikateli a společnostmi měly od ledna 2014 přejít i úřady správy sociálního zabezpečení, to se ale nakonec ještě o rok odložilo, aby nedošlo ke kolapsu.

 

REMAX, 2.1.2014, Hospodářské noviny