Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Byty dále zlevňují, ale pomalu

Byty ve většině měst proti loňsku zlevnily. Někteří makléři tipují, že ceny postupně klesnou až k roku 2005, tedy do doby, než se na pražské byty vrhli spekulanti.

PRAHA Život realitního makléře se zkomplikoval. Než prodá byt, projde ho s osmi až deseti lidmi. Před čtyřmi lety ho prodal prvnímu zájemci. "Věděl, že je za ním fronta dalších," popisuje makléř Jan Zachystal z velké realitní sítě Re/Max. Trhákem, který prodá obratem ruky, je v Praze byt 2+kk v ceně kolem dvou milionů korun. Jinak se lidé nyní daleko pečlivěji dívají na to, jak je byt postavený a v jaké lokalitě. "Ceny stále mírně klesají, ale rozevírají se nůžky v cenách mezi kvalitní a nekvalitní nemovitostí a lokalitami," říká.

Byty v blízkosti městské dopravy, obchodů, škol a lékařů se podle něj budou prodávat vždycky dobře. Zato byty v nových  projektech na bývalé zemědělské půdě na okrajích měst už se proti minulosti prodávají mnohem hůře. Podle svědectví lidí, kteří si byty koupili v posledním roce, prodejci nových bytů takto vzdálených městu dávají i podpultové slevy, které neinzerují, aby nenaštvali ty, kdo si byty koupili za plnou cenu. "Místa bez základní infrastruktury se prodávají špatně a budou se prodávat stále hůř, protože lidé si nyní mohou vybírat," podotýká makléř Zachystal.

Návrat dostupných cen?

Tipuje, že ceny v Praze klesnou až na úroveň roku 2005, než začali houfně investovat cizinci s vidinou brzkého zisku, kteří v bytech ani nebydleli. Namísto Italů a Britů nyní kupují byty nejvíce Slováci a Rusové, kteří v nich žijí. "Čekám, že cenová hladina spadne na rok 2005 před boomem, který vrcholil v roce 2008. Pak se ustálí. Ceny budou dále klesat asi rok," tipuje.

Petr Čech, obchodní ředitel realitního portálu Realitymix.cz, který provedl analýzu nabídkových cen zhruba 45 tisíc bytů, sleduje pokles celorepublikově už třetí rok. Za tu cenu byt v Praze o 60 metrech, tedy takový 2+1, zlevnil v průměru o 380 tisíc. "Očekáváme, že průměrná cena za m2 bytu v Praze i nadále bude klesat, a to až k 50 tisícům korunám (z nynějších 52,6 tisíce)," řekl Čech pro MF DNES.

S tím zčásti nesouhlasí finská developerská společnost YIT Stavo, která je na českém trhu čtvrtý rok a nyní bude v pražském projektu Koti Braník nabízet m2 za 53 tisíc. "Průměrná cena v Praze bude vyšší než 50 tisíc, protože kvalitních projektů v dobrých lokalitách je stále dost," míní Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

I tady je poznat, jak boj o zákazníka přituhuje. Tato finská firma bude lákat na respekt k přírodě a nízkoenergetické byty, pomůže i s prodejem stávajícího bytu nebo přestěhuje. O takovém přístupu si majitelé nových bytů před třemi lety a za tuto cenu mohli nechat zdát. Na poklesu cen se podepisují i klesající ceny stavebních prací. "Klesly úměrně tomu, jak rychle nastoupaly v letech 2002 až 2008. Takže se teď dostaly někam na úroveň roku 2002, a pokřivení trhu tak zmizelo," říká Petr Václavík, spolumajitel firmy Bemett, jež se orientuje na levnější bydlení. Podle něj také developeři hledají cesty, jak stavby "optimalizovat". Vypouštějí se třeba výtahy, místo plynu se instaluje topení elektřinou, snižují se i standardy provedení, byť to nikdo oficiálně neříká. Přesto byly podle něj loňský rok i první polovina letošního dobré. Jak to bude vypadat, dále si netroufá odhadovat. Bude záležet na vývoji  evropské krize a náladě kupujících.

REMAX, 22. 9. 2012, Mladá fronta DNES - Ekonomika