Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Budete se stěhovat? Poradíme, co je lepší: novostavba nebo starší byt

Ideální doba pro pořízení nemovitosti - tak makléři hodnotí současný stav na realitním trhu. Pokud tedy uvažujete o novém  bydlení, zvažte ale, co je pro vás lepší: starší byt nebo novostavba? Blesk vám prozradí výhody i nevýhody obou možností.

Hospodářská krize totiž srazila ceny bytů a domů až o 30 %! "Zhoršila se prodejnost čerstvě dokončených bytů, které jsou určené k okamžitému nastěhování. Jen v Praze se jejich počet za poslední dva roky stabilně pohybuje kolem čísla 2800," uvádí Jan  Zachystal z realitní společnosti REMAX Alfa a dodává: "Čeho se krize nedotkla jsou luxusní byty."

Právě přebytek novostaveb vede developery k různým akčním nabídkám. Byty prodávají s výraznými slevami, nebo k nim přidávají parkování zdarma atd.

Jak se vlastně určuje cena bytu?

Nejdůležitější je lokalita. Byty na dobrých adresách si svoji cenu udrží a do budoucna naopak budou na hodnotě získávat, bez ohledu na to, zda se jedná o novostavbu či starší byt. Nejhodnotnější nemovitosti jsou v místech, kde není možné vytvořit další zástavbu a nabídka je tak omezená. "Zajímavá jsou i historická centra měst. Kdo chce bydlet v centru, je často odkázán jen na nabídku starších bytů, které si tak drží svou hodnotu. Ve větších městech totiž počet novostaveb v centru odpovídá zhruba 5 % celkového objemu bytů," doplňuje Zachystal.

Parkování výhodou

Možnost bezproblémového parkování je pro mnohé důležitým faktorem při rozhodování. V tom případě hledejte spíše mezi novostavbami. Ale pozor! Obzvlášť u novostavby se může snadno stát, že na místě, kde byste se z oken dívali do zeleně, vyroste nová zástavba a vy uvidíte nanejvýš do dalšího bytu. To má samozřejmě vliv na klesající cenu takové nemovitosti.

Výhody novostavby

+ Pokud si pořizujete nemovitost před jejím dokončením, v některých případech máte možnost ovlivnit vnitřní dispozici, interiér i vybavení. Byt tak bude hned od počátku odpovídat vašim představám.

+ U novostaveb je mnohem pravděpodobnější, že budou splňovat aktuálně platné předpisy (počet parkovacích míst, výtah apod.). Zároveň lze díky moderním stavebním materiálům a technologiím očekávat nižší energetickou náročnost.

+ Silným argumentem při výběru může být také možnost parkování, které je obzvlášť v centrech velkých měst velmi problematické.

... a nevýhody:

- Lukrativní místa (např. širší centrum měst), kde vznikají novostavby si developeři nechávají dobře zaplatit. Cena metru čtverečního je výrazně vyšší než od novostaveb na okraji měst.

- Případné technické nedostatky novostavby se většinou ukáží až s odstupem času, v případě >ležáků<, pilinových bytů, které dlouho čekaly, než se našel kupec, se na ně pak již nemusí vztahovat záruka.

- Novostavby se mnohdy vyskytují v perifériích či oblastech, kde je vzdálenost od školek, škol, lékaře i obchodu s potravinami větší a vlastní automobil je nutností.

Výhody staršího bytu

+ Starší byt je často situován v zástavbě, kde je dostupná občanské vybavenost, park i MHD.

+ Starší stavba má většinou nižší pořizovací cenu. Vzhledem k tomu, že jde o používanou nemovitost, je možné o ceně smlouvat.

+ Můžete se seznámit s okolím bytu, sousedy, s fungováním domu, návyky.

+ Byt z druhé ruky si většinou každý opraví, výhodou je možnost rekonstrukce dle vlastního přání.

... a nevýhody:

- Na opravy ale musíte mít peníze. Také je pravděpodobnější, že byt bude mít už >své mouchy<. S těmi je nutné se seznámit ještě před koupí

- U starších nemovitostí je možné uplatňovat reklamaci jen v případě nově rekonstruovaných částí.


Remax, 9. 11. 2012 - blesk.cz - Životní styl