Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace

Zájem o činžovní domy roste

Na prodej je podle odhadů asi 150 starších bytových domů. Zájem mají hlavně Rusové, ale i Češi či Italové

PRAHA Koupit si celý činžovní dům? V Česku, především v Praze, po letech stagnace tento trh ožívá. Přichází řada nových kupců, hlavně z ciziny. Převažují Rusové, sílí i skupina investorů ze zemí, jako je Rakousko, Francie, Španělsko, Německo nebo Izrael. Nechybí ani čeští zájemci o celé domy.

"V současné době je na území Prahy na prodej zhruba 150 činžovních domů, jejich ceny se pohybují mezi desíti až třemi sty miliony korun," říká Pavel Smolka, konzultant poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. Nejaktivnější jsou Rusové. Letos ruští investoři koupili například dva pražské činžovní domy v ulici Opletalova. Firma Business Real Estate - Filikoff & family je získala od společnosti Siemens, která se odstěhovala na jinou adresu. "Noví majitelé teď domy opravují, nájemné nám zůstane stejné," řekl LN jeden z nájemců, který si nepřál být jmenován. Kolik domů již Rusové vlastní, lidé z branže tají.

Investoři nyní volí dvě rozdílné strategie. "Jedni chtějí pouze investovat a mít stálý příjem. Ti domy opraví a následně pronajímají. Druzí, kteří investují peníze do koupě a rekonstrukce, následně domy rozprodají po bytech a peníze opět investují," říká Daniel Kotula, majitel kanceláře REMAX Center.

Silně v Praze působí Italové. Společnost FIM Group, původně rodinná italská firma, skupuje byty v centru Prahy. Poslední její akvizicí je secesní dům v Pařížské ulici, jehož rekonstrukci společnost dokončila loni. Další projekty má v Masné, kde již 14 bytů prodala, v příštím roce bude dokončena rekonstrukce Paláce Dlouhá o 62 bytech.

Prodej pěti luxusních bytů v dalším projektu na Malé Straně v Míšeňské ulici bude zahájen letos v listopadu. "Ceny za exkluzivní bydlení v projektu na Malé Straně se vyšplhají nad 200 tisíc korun za metr čtvereční," říká Ilona Monferini Mančíková, obchodní a marketingová ředitelka společnosti FIM Group.

Nakupují i Češi. "Zájem pozorujeme zejména ze strany bohatých Čechů, kteří nejčastěji poptávají domy do 30 milionů korun, s 10 až 14 byty," říká Kotula.

Nejvýnosnější jsou investice do činžovních domů, kde jsou v přízemí nebytové prostory. V určitých místech Prahy 1 se obchodní prostory v přízemí pronajímají i za tři tisíce korun za metr čtvereční.

Zájem investorů se koncentruje na hlavní město, jsou ale výjimky. Firma FPD Corporation CZ, kterou z většiny vlastní společnost Stratoni Limited se sídlem v Londýně, se specializuje na skupování domů a pronajímání bytů na Moravě. Příkladem může být osmipatrový blok v centru Hodonína - dlouhodobě prodělečnou budovu dceřiná společnost FPD koupila v polovině loňského roku od Jihomoravského kraje. Během krátké doby "optimalizovala" náklady, aktuálně nemovitost o 115 bytech vytváří zisk a chystá se její rekonstrukce.

Trh s domy je jiný než před několika lety, už se nečeká pokles cen. Na ten řada minulých investorů doplatila či doplácí. "Stagnace realitního trhu posledních let často pozastavila původní optimistické plány, takže například italští vlastníci domy nyní spíš prodávají," říká Smolka. Ceny domů v posledních dvou letech klesaly - v Praze řádově o deset procent, mimo Prahu i o 30 procent. Vlastníci nemohou požadovat cenu, za kterou nemovitost předtím pořídili, a snaží se alespoň rozprodat jednotlivé byty. Cedule s názvem "byty na prodej" visí i na domě v Křižíkově ulici v pražském Karlíně. Společnost Genesi 5, jejímž vlastníkem je italský podnikatel Roberto Di Cursi, si v minulosti vzal úvěr od Raiffeisenbank, byty opravil a rozprodává je. Dodavateli stavby firmě Engler Projekt, která prováděla rekonstrukci za 34 milionů korun, ale prý přestal platit. Podle dokumentů v insolvenčním rejstříku dluží italský investor za opravy asi 14 milionů korun.

Letos na jaře zkrachovala například společnost Residence Nábřeží, kterou vlastnil z 90 procent někdejší ministr Ivan Pilip. V dražbě skončil také honosný projekt přestavby Císařského mlýna poblíž Stromovky, společnost Prokonzulta ho bude dražit koncem srpna.

Domy, které získali zahraniční investoři

Malá Strana, Míšeňská 7 Exklusivní "boutique projekt" o pěti bytech (v pravo) 80-250 m2. Prodej zahájí FIM Group letos v listopadu při slavnostním představení projektu.

Nové Město, Masná 15 Všech 14 bytů (uprostřed) je už vyprodaných, letos v červnu prodal původem italský investor FIM Group poslední exkluzivní penthouse.

Nové Město, Opletalova ulice, domy 55 a 57 Firma Business Real Estate - Filikoff & family je získala od společnosti Siemens, která se odstěhovala na jinou adresu.

Nové Město, Dlouhá 39 Z celkem 62 bytů prodala FIM Group necelou polovinu, dokončení projektu je naplánováno na léto 2013.

Karlín, Křižíkova 512 Společnost Genesi 5, jejímž vlastníkem je italský podnikatel Roberto Di Cursi, si vzal úvěr od Raiffeissenbank a rozhodl se jej opravit a rozprodat na byty.


REMAX, 23. 8. 2012, Lidové noviny - Peníze&Byznys